Sziasztok, Gizus vagy, 52 éves, tanár és konyha-függő.
Egyedül nevelem neveletlen labradoromat, ha már gyermekkel nem áldottak meg. A hobbim a konyha és a konyhai gépek gyűjtése, valamint azon illatok, amiket még szabolcsi nagyanyám kamrájában lehetett megtapasztalni. és egy hetedik kerületi lakásban élek, de mindent elkövetek, hogy hasonló ízvilágú és elkészítésű finomságokat készítsek... az tuti, hogy ha valaha háború lesz, akkor az én kamrám még akkor is tele van mindenféle földi jóval, amikor mások már a küszöböt rágják :)
Mi indított el az aszalás felé?
Egyszer egy annyira szép, ízes cikket találtam, hogy ezt úgy, ahogy van, megosztom veletek.
Ugyanis pont ez a cikk ihletett arra, hogy én is utánajárjak az aszalási technikáknak... mert kemencém ugyan nincs, de imádom az aszalt gyümölcsöket, viszont amikor a hiperekben a kilós árat megnézem, akkor mindig dobok egy hátast.
Aztán Klapka György önéletrajzi könyvében olvastam, hogy a legjobb biznisz a cseresznye lenne, nem a dió, de annyi macera van vele, hogy inkább a diót választotta és ebből is százmilliós üzletei vannak, már rég nem a bizományi-zacis üzlete tartja el... szóval következzen a cikk, ami elindította ezt az aszalás blogot és az én gondolataimat (ezt a kemencés képet a kisgerzson.5mp-ről vettem át szimbólumként)
forrás: http://www.okomuzeum.hu/magyar/tudastar_teljes/aszalas_kemenceben/53/3/53/6/2
Aszalás 3 funkciós kemencében
3 funkció: sütés, aszalás, füstölés, ebből az aszaláshoz 2 funkciót kell használni. Az aszaláshoz nem elég, hogy megtermeljük a gyümölcsöket, hanem a kemencébe való gyújtóst és egyéb fűteni valót is elő kell teremteni.
A kemence befűtéséhez az összes mezőgazdaságban előforduló, másra már nem hasznosítható természetes éghető anyagot használhatjuk. Ilyenek : a kukoricaszár, csicsókaszár, csutka, venyige, állatok által már lerágatott egyéb növényi szárak. Ezeket a fűtőanyagokat kévékbe kössük össze és tároljuk száraz helyen.
Kemencénket rendesen hamuzzuk ki a népi nevén mondott " szívonyóval" azaz piszkafával, hogy a tűztérben semmi sem maradjon, mert a hamu szigetel. A legapróbb, legszárazabb anyaggal gyújtsunk be . A keletkezett hőt nagyon ki tudjuk használni, ha 1,5-2 órahosszat szép lassan fűtünk, mert így süthetünk az aszalás előtt Pl. kenyérlángost vagy süteményt, esetleg húst is. Túl illatos élelmet, hurkát ne süssünk aszalás előtt. Sütés után a hamut takarítsuk ki, tegyük el, mert jó lesz a kertbe a tetvek ellen.
A jól megmosott érett almát vagy körtét csepegtessük le, majd szeleteljük fel 1 cm vastagságú csíkokra. Ezután dobjuk bele sós vízbe / 1l vízhez 1dkg só/. Pergessük át ebben a vízben és utána csepegtessük le. Erre azért van szükség, hogy hamarabb beszáradjon a gyümölcs felülete az aszalás során, így a cukortartalma jobban kiérződik. Amikor már nem süt a kemencénk, de jó meleg, akkor helyezzük be az aszaló tepsiket. A kemence másik oldalába , ahol a szárító rész van oda tegyük át majd a tűztérből kb. 40 perc múlva. Gyümölcsöt soha ne csontszárazra aszaljunk, mert akkor élvezhetőbb marad a fogyasztása. Aszalványainkat nyersen csemegeként is fogyaszthatjuk, süteménybe tehetjük, vagy gyümölcslevest készíthetünk belőle. Főzés nélkül sokkal több vitamin megmarad benne.
A zöldségféléket nem szoktuk sóba dobni, viszont nagyon ki kell szárítani, ellentétben a gyümölccsel. Zöldségeinket is szeleteljük fel vagy kockázzuk össze. Lehetőleg mindig 1 féle zöldséget szárítsunk egyszerre. Amikor megszárítottunk többfélét akkor keverjük össze ételízesítőnek, amit később levesekhez, főzelékekhez, húsok ízesítésére használhatunk.
Lényeges dolog, hogy aszalt gyümölcseinket vászon vagy papírzacskóban tároljuk, semmiképpen nem plasztikban. Szárított zöldségeinket legjobb nagy befőttes üvegben tárolni, s rácsavarni a lapkát, hogy ne kapjon nedvességet.
---------
Eddig tart a cikk.
Hány szó van benne, amit nem használsz a mindennapokban? :)
Az én kedvencem a "szivonyo" :)))
Mivel háromfunkciós kemencém nincs, ezért egy háztartási aszalógépet szereztem be. Hogy miért pont a STEBA aszalógép van nálam itthon és miért más, arról majd külön írok később.